ANASAYFA HAKKIMIZDA YENİ PROJELERİMİZ TAMAMLANAN PROJELERİMİZ HİZMETLERİMİZ SATIN ALMA REHBERİ ÖDÜLLERİMİZ İLETİŞİM
loading
EN Русский العربية فارسی|
Kuzey Kıbrıs Kıbrıs’ta Ev Almak Kıbrıs'ta Sağlık Hizmetleri Kıbrıs'ta Eğitim Kıbrıs'a Taşınma Satın Alma Rehberi

Kıbrıs’ta Yaşamak

Kuzey Kıbrıs’ın muhteşem güneş keyfinden daha iyi ne olabilir. Ada, yıl boyunca güneşli iklimi ile, her mevsim ziyaret etmek için ideal bir adrestir. Dinlendirici bir tatil mi arıyorsunuz yoksa aklınızda heyecan mı var, bütün bunları gerçekleştirmek için bir dolu aktivite Kuzey Kıbrıs’ta sizi bekliyor. Kuzey Kıbrıs’ın misafirperver insanları, kendine özgün yaşam tarzı ile size huzurlu bir hayatın kapılarını açmaktadır. Bakir doğasının içinde kilometrelerce uzanan eşsiz sahilleri, nereye bakarsanız görebileceğiniz muhteşem dağ ve deniz manzaraları, birçok medeniyetin izlerini taşıyan eşsiz tarihi ile Kuzey Kıbrıs hem gezmek hem de yaşamak için doğru bir adres. Akdeniz’in masmavi berrak sularında serinlerken bir caretta carettaya raslamak sıradan bir olay. Ayrıca benzersiz mutfağıyla birbirinden eşsiz lezzetler ile sizleri bekliyor.

Kıbrıs'ta ev almak güvenli midir?

En çok sorulan sorualardan biri de Kuzey Kıbrıs’ta ev almak güvenli midir? Tek ve basit bir cevabı var aslında: “Kesinlikle evet!”. Günümüzde Kuzey Kıbrıs emlak sektörü en hareketli dönemlerini yaşamaktadır. İngiliz ve Avrupalı alıcılar hızla adamıza yatırım yapmakta bu sayede geniş bir seçim şansı ve potansiyel yaratmaktadırlar.

Şu anda bu hareketli dönemden kaynaklanan uygun rakamlar yatırım yapmak için en iyi dönemi temsil etmektedir. Hızla yükselen satış grafikleri ve yabancı alıcıların adaya yatırım yapması Kuzey Kıbrıs’a olan ilgiyi büyük oranla artırmıştır.

Önemli lokasyonlarda hızla yükselen değerli projeler sayesinde alıcılar Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapmayı oldukça çekici buluyorlar. Kuzey Kıbrıs’ın doğal ortamı, güzellikleri ve kısa zamanda sıcak kanlı Kıbrıs toplumuna ayak uydurmaları yatırımcılara kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmelerini sağlamaktadır. 300.000’den fazla nüfusu ile kendi içinde huzur barındıran Kuzey Kıbrıs suç oranının düşük olduğu bil ülkedir. Kalabalık ve kaostan uzak bu cennet mekanda yaşamaya değer…

Medya’nın Kıbrıs Meselesi hakkında eksik bilgi vermelerine karşın her iki taraf arasındaki ilişkiler son dönemlerde bir gelişim gösterdi. Yıllar önce sınır kapılarının açılması ile birlikte başlayan serbest geçiş imkanı, Kuzey ve Güney Kıbrıs’taki ziyaretçi sayısını artırdı. Güney Kıbrıs hava limanlarına iniş yapan turistler rahatlıkla Kuzey Kıbrıs’a geçiş yapabilmektedirler.

Kuzey Kıbrıs’taki politik durumu anlamak için biraz zaman ayırmanız yeterli. Böylece buradan güvenilir bir şekilde mülk ve tapu almanın mümkün olabileceğini görürsünüz. Size rehberlik edecek uzman ve bağımsız bir avukat ile de alacağınız mülklerle ilgili araştırma yaptırmanız da sizin için önemli bir adım olacaktır.

Sağlık Hizmetleri

Kuzey Kıbrıs’ta sağlık hizmetleri standartları oldukça yüksektir. Sağlık anlamında her hizmeti bulabileceğiniz hastaneler ve sağlık merkezleri bulunmaktadır. Birçok özel hastane, acil servis ve ameliyathanelerin dışında bakım evleri, diş hekimleri ve optiklerin bulunduğu adamızda sağlık hizmetlerine ulaşım oldukça kolaydır. Öte yandan tüm bu hizmetlerden faydalanmak için büyük bütçeler harcamanıza gerek yoktur.

Sağlık hizmetleri yüksek standartlarda, mükemmel sağlık ekipmanları ve hekimleri ile sizlere hizmet vermek için çalışan kurumlardan oldukça uygun fiyatlara yararlanmanız mümkündür.

Mağusa, Girne, Lefkoşa ve Güzelyurt bölgelelerinde hizmet veren şehir hastaneleri bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta acil sağlık durumları içim arayabileceğiniz numara 112’dir. 112 görevlileri acil durumlarda sizleri en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarına en iyi şartlarda ulaştırmak için görev yapmaktadır. Bu hizmet için bir bedel ödemeniz gerekmemektedir. KKTC’de sağlık sigortası yaptırmak mecburi değildir. Sağlık Bakanlığı şu anda bu durum ile ilgili görüşmelerini sürdürmektedir. Bakanlık Sağlık sigortası ile birlikte Kuzey Kıbrıs’ta çok daha iyi sağlık hizmetleri sunmayı amaçlamaktadır.

Kuzey Kıbrıs’taki eczaneler, hekimler tarafından reçete edilen tüm ilaçların satışını gerçekleştirmektedirler. Aynı zamanda sizlere ilaçlar konusunda danışmanlık hizmetleri de vermektedirler. KKTC’de eczane fiyatları İngiltere ve Almanya’dan daha ucuzdur.

Kıbrıs'ta Eğitim

Bugün Kuzey Kıbrıs'ta on beş üniversite bulunmakta, olup neredeyse 100.000 öğrenci okumakta ve bu sayı her yıl hızla artmaktadır.

Kuzey Kıbrıs'ta yabancılar için eğitim İngilizce yapıldığı için, başvuru sahiplerinin bu dile hâkim olması gerekir. Eğitim süreci, birçok pozitif yanı olan batı eğitim sistemiyle tanışmanıza imkân tanımaktadır.

Yabancılar açısından Kuzey Kıbrıs'ta eğitiminin avantajları:
• Kuzey Kıbrıs üniversitelerinde eğitim, modern Avrupa standartlarına dayanılarak yapılmaktadır; bu nedenle, gelişmiş kalitede ileri seviyede eğitimi makul bir fiyata almak için mükemmel bir fırsattır;
• Kuzey Kıbrıs'taki üniversitelerin diplomaları, Avrupa Birliği ülkeleri ve Birleşik Devletler tarafından tanınmaktadır; bu nedenle eğitim aldıktan sonra uluslararası bir şirkette kolayca iş bulabilirsiniz;
• Üniversitelerde geniş uzmanlık alanı seçenekleri arzuladığınız yükseköğrenimi edinmenizi sağlayacaktır;
• Kıbrıs, güvenli bir turistik adadır, bu nedenle burada konaklama ile ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız;
• Diğer ülkelerin vatandaşları Kuzey Kıbrıs'ta İngilizce olarak eğitilmektedir, bu nedenle yabancı dil becerilerinizi geliştirmek için mükemmel bir fırsattır ve bu sayede dünyanın herhangi bir ülkesinde zorluk çekmezsiniz.

Kuzey Kıbrıs'taki yüksek öğrenim, yabancılar için fırsatlar hazinesidir, çünkü Kıbrıs'taki üniversitelerin mezunları dünyanın dört bir yanında kabul gören diploma alırlar ve önde gelen uluslararası şirketler ve kuruluşlarda istihdam hakkına sahip olurlar.

Kıbrıs’a Taşınmak

Farklı bir yere taşınma, emeklilik veya hayatınıza yeni bir yön vermek için Kuzey Kıbrıs’a taşınma fikri biraz yıldırıcı olabilir. Ancak hiç şüphesiz ki mükemmel bir hayata adım atıyorsunuz demektir. Önünüzde bir çok seçenek mevcut, muhteşem tarihi ve doğal güzellikleri ile Kuzey Kıbrıs yer yüzünde adeta bir cennet. Kuzey Kıbrıs halkı oldukça arkadaş canlısı ve neşeli… Tüm bunların yanı sıra suç oranı da yok denecek kadar az. Eğer dışarda yemek yemeyi ve vakit geçirmeyi seviyorsanız, Kuzey Kıbrıs tam size göre demektir. Ada’da bulunan birçok restoran, bar ve eğlence merkezi ile eğlence severleri muhteşem bir hayat bekliyor.

Avrupa Birliği vatandaşı iseniz ve pasaportunuz varsa Kuzey Kıbrıs’a gelişiniz çok kolaydır. Adaya giriş yaptığınızda pasaportunuza bir damga vurulur ve 3 aylık bir vize almış olursunuz. Daha sonra oturma izni için gerekli işlemleri Başkent Lefkoşa’da yürütebilirsiniz. Bunun için bir takım prosedürler gerekmektedir, ibraz etmeniz gereken bir takım belgeler ve yaptırmanız gereken bir takım tahliller olabilir. Bu gözünüzü korkutmasın. Kuzey Kıbrıs’ın sıcakkanlı ve misafirperver halkı sizi kucaklayacak ve tüm bu işlemler süresince sizlere destek olacaklardır.

Kuzey Kıbrıs’ta Eylül ayı sonlarına kadar sıcaklık 37 derecenin altına düşmez. Sıcacık güneşle birlikte bronzlaşmanın ve ışıldamanın tadını çıkartacaksınız. Ekim ayı itibari ile sıcaklıklar düşmeye başlarken, kasım ve şubat ayları arasında daha nemli ve yağışlı bir hava baş göstermektedir.

Satın Alma Prosedürü

Kuzey Kıbrıs’ta ev veya mülk satın almak diğer Akdeniz ülkelerinin prosedürlerinden biraz daha farklı olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Alacağınız mülkün fiyatında anlaşma sağlamanız, resmi işlemler ve gerekli izin prosedürleri için bir avukat desteği almanız önemlidir. Avukata vereceğiniz vekalet ile sizin adınıza yürütülmesi gereken tüm resmi (bakanlar kurulu izni gibi) işlemleri halletmesini sağlayabilirsiniz. Burada Kuzey Kıbrıs’ta ev satın alma süreci adım adım anlatılmıştır.

 • - Alıcı istediği özellikteki evi seçer ve fiyat konusunda satıcı ile bir anlaşmaya varılır.
 • - Alıcı fiyat, özellikler ve ödeme koşullarını içeren bir sözleşme imzalar. Satış sözleşmesi gelecekteki ödemeleriniz, inşaatın bitiş tarihini içerecektir. Sözleşme aynı zamanda inşaat bitimine kadar ve bitiminden sonraki ödeme koşullarınızı da içerecektir.
 • - Sözleşme esnasında size yardımcı olacak bir avukat koçan durumu için tapu dairesinden araştırma yapıp satıcı firma ile ilgili gerekli bilgileri size verecektir. Bu işlemler için sizlere yardımcı olması için tutacağınız avukatın bedeli £1000 civarındadır.
 • - Hem alıcı (vekalet var ise avukatlar) hemde satıcı sözleşmeyi imzalar.
 • - Alıcı satıcıya (genellikle müzakere ve sözleşmede belirtilecektir olarak %10-20) ve %0,5damga vergisi (satın alma bedelinin %0.5) özelliği için ilk taksiti öder.
 • - Avukat satın alma izni için alıcının adına Bakanlar Kurulu’na başvurarak gerekli işlemlerin takibini sağlar.
 • - Sözleşmede belirtildiği gibi alıcı (inşaat aşamalarında göre) bir satıcı için ön ödeme yapar.
 • - Satın alma izni alınır.
 • - Son ödeme yapılır.
 • - Satıcı profesyonel stopaj öder ve alıcı KDV ve tapu devir masraflarını öder.
 • - Satış tamamlanır.
 • - Satın alma süreci 4-12 ay arasında değişmektedir. Alışın gerçekleşmesi için bölge emlak ofisine başvuru yapılır. Bölge emlak yetkilileri gerekli tüm vergilerin ödendiğinden ve alıcı-satıcı arasındaki gerekli ödemelerin gerçekleştirildiğinden emin olduktan sonra satış işlemini gerçekleştirir.
 • - Yabancı kişiler ise sadece 1 dönümlük bir arazi kadar mülk sahibi olabilirler. (1,338m2) Yabancı kişiler karı-koca oldukları takdirde yine 1 dönümlük bir arazi kadar mülk sahibi
  olabilirler ancak, farklı soy isimleri taşıyorlar ise kişi başı 1’er dönümlük alış yapabilirler.

Bu formda verdiğim kişisel bilgilerimin, NorthernLAND, şirket ortakları, bağlı olduğu kurumlar ve işbirliği içinde olduğu kurumların her türlü pazarlama faaliyetleri, kampanyaları, reklamları ve iletişim çalışmaları uygulamalarında kullanmasına, saklanmasına ve paylaşımına muvafakat ediyor.
ANASAYFA HAKKIMIZDA PROJELERİMİZ HİZMETLERİMİZ SATIN ALMA REHBERİ ÖDÜLLERİMİZ İLETİŞİM
Gizlilik Sözleşmesi
Gizlilik Sözleşmesi
NorthernLAND sizlerin kişisel gizliliğini korumaya özen göstermektedir.
Bu gizlilik politikası NorthernLAND tarafından bu web sitesinde toplanan bilgi türlerini ve bunların nasıl korunup saklandığını ana hatlarıyla açıklamaktadır.
NorthernLAND, ziyaretçi tarafından gönüllü olarak verilmediği sürece hiçbir NorthernLAND web sitesi kullanıcısı hakkında kişisel bilgileri toplamamaktadır.
Bu gizlilik politikası kapsamında kural olarak ziyaretçilerimiz tarafından sitemize sunulan kişisel veriler (adınız, elektronik posta adresiniz, telefon numaralarınız) üçüncü kişilerle paylaşılmamakta, satılmamakta, kiralanmamakta ve başka şekilde kullandırılmamaktadır.

Kişisel Bilgilerin Toplanması
NorthernLAND web sitesini kullanmak, gönüllü olarak kişisel bilgileri vermek bu sitede ilan edilen mevcut gizlilik politikasının ve şartlarının kabul edildiği anlamı taşımaktadır.

Bilgi Toplamanın Amacı ve Kullanılış Şekli
NorthernLAND sizin izninizle bilgilerinizi aşağıdaki amaçlar için kullanmaktadır;
• Sizi elektronik posta, SMS, MMS ve telefon ile bilgilendirmek, kampanyalardan haberdar etmek,
• Ziyaretçi profillerimizi belirlemek,
• İstek, talep ve şikâyetleri değerlendirmek

Kişisel bilgiler ve bu veriler sadece belirtilen amaçlar için ve yasal soruşturmalar esnasında mahkeme kararı gereği veya yasal prosedürler gerektirdiği takdirde kullanılmaktadır.

Kişisel Olmayan Diğer Kullanıcı Bilgilerinin Toplanması
NorthernLAND, ziyaretçilerin web sitesindeki dolaşımları sırasında, kullanıcı yoğunluğu, ziyaret edilen bölümler, tıklanan alanlar gibi özellikleri otomatik ve isimsiz olarak toplamaktadır. Bu veriler sadece bölümlerin, farklı alanların izlenme, takip edilme oranlarının tespiti için kullanılmakta ve herhangi bir ziyaretçinin kişisel bilgileri ile ilişkilendirilmemektedir. Sayfaların nereden geçerek ya da ne şekilde ziyaret edildiğini belirleyen "cookie" (çerez) adlı teknolojinin kullanıldığı durumlarda aynı şekilde sitenin farklı alanlarının izlenme, tıklanma oranlarının belirlenmesinde istatistiki veri olarak toplanmakta olup kişiye özel yapılan bir uygulama değildir. Bu teknoloji ile amaçlanan kullanıcıların daha sıklıkla ziyaret ettikleri bölümlere ait içeriği, siteye ilk ziyaretinden itibaren kullanıcı için daha kolay ulaşılabilir kılmaktır.

Bilgi Güvenliği
Kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için gerekli önlemler alınmaktadır. Kişisel Verilerin Korunması kanunu kapsamında koruyacağımızı taahhüt ederiz. NorthernLAND olarak ticari faaliyetlerimize devam ettiğimiz sürece, bu yasa kapsamında kişisel verilerinizi; sizi, hazırladığımız özel kampanyalardan haberdar edebilmek için, yurt içi veya yurt dışında güvenli veri merkezlerinde saklayıp şirketimizin gizlilik anlaşması yaptığı iş ortaklarıyla paylaşabileceğiz.

Site Kullanım Şartları
NorthernLAND web sitesini zaman zaman düzenlediği kampanyaları duyurmak, ziyaretçilerin ilgisini çekebileceğini düşündüğü konular, içerikler farklı hizmet ve çalışmalardan ziyaretçileri haberdar etmek amacıyla kullanmaktadır. NorthernLAND web sitesi içeriğini burada yayımladığı hüküm ve şartları önceden haber vermek zorunda olmaksızın tek taraflı olarak değiştirme ve güncelleme hakkına sahiptir.

Politikamızdaki Değişiklikler
NorthernLAND 'un, bu Gizlilik Politikasını değiştirme veya iptal etme hakkı saklıdır.

Bize Ulaşın
Bu Gizlilik Politikası ile ilgili herhangi bir görüş bildirmek, soru yöneltmek veya Gizlilik Politikasının ihlali ile ilgili haber vermek isterseniz, Bize Ulaşın linkinden faydalanabilirsiniz. NorthernLAND bu talepleri karşılamak üzere gerekli adımları atacaktır.

NorthernLAND web sitesini ziyaret eden her bir ziyaretçi bütün bu şartları okumuş ve kabul etmiş sayılır.